Dijitalgrup.net nedir?

Bu site sadece üyelere açıktır. Siteye üyelik için bilgi almak isteyenler melihozbek [gmail.com] adresine mesaj atabilirler.

Sitenin tasarımı ve programlanması Melih Özbek tarafından yapıldığı için dijitalgrup üyelerinin katkısı ve önerileriyle sürekli yeni modüller ve özellikler eklenmekte ve genişlemektedir

Sitenin amacı:

  • Fotoğraf çekilecek fırsatlar yaratıp, o etkinliklerde çekilen fotoğrafların saklanacağı bir ortam oluşturmak
  • Grup üyelerinin katıldıkları etkinliklerin listesini, katılımcıların kaydını tutacak bir site oluşturmak
  • Çektikleri fotoğrafları sınırsız bir şekilde yükleyip diğer üyelerden eleştiri alacak bir ortam yaratmak
  • Sitede verilen fotoğrafçılıkla ilgili ödevlere katılarak belli konularda dikkatlerinin çekilmesini sağlayan bir eğitim sitesi oluşturmak
  • Yapılan etkinliklerle ilgili çekilen fotoğrafların kaybolmaması için bir görüntü bankası oluşturmak
  • Fotoğrafçılıkla ilgili bilgilerin, çok sorulan soruların bir arada toplandığı bir kütüphane oluşturmak

Sitenin içeriğinden örnekler (küçük fotoğraflara tıklarsanız tam boyutta görebilirsiniz):

Giriş Sayfası

Siteye girildiğinde üyeler kendi fotoğraflarıyla ilgili aktiviteleri (yapılan yorumlar, yorumlara cevaplar vs), yeni oluşturulan albümleri, siteye yeni yüklenen fotoğrafları, yaratılan yeni etkinlikleri ve yapılan yorumları görürler

Fotoğrafçılar

Sitedeki fotoğrafçıların listesi, yüklediği fotoğraf sayısı..

Siteye Yüklenen Fotoğraflar

Siteye fotoğraf yüklemek serbesttir. Bir fotoğrafçı bir seferde istediği kadar fotoğraf yükleyebilir. Bu fotoğraflar toplu olarak fotoğraflar sayfasında görülür. İzleyenler isterlerse fotoğrafları çekildiği makinaya, objektife ya da asa değerine göre filtreleyip bakabilirler.

Fotoğraf Takvimi

Siteye yüklenen fotoğrafların çekim tarihlerine göre takvim üzerinde görüntülendiği bölüm. Tüm site ya da belli bir fotoğrafçının çektiği fotoğraflar için görüntülenebilir.

 

"Geotagging"

Üyeler fotoğraflarını nerede çektiklerini işaretleyebilirler. Ya da eğer fotoğraf makinaları destekliyor ve GPS koordinatlarını fotoğraf içine yazıyorsa, fotoğraflar otomatik olarak harita üzeirnde görüntülenir

Sınırsız Fotoğraf Yükleme

Fotoğrafçılar siteye sınırsız sayıda fotoğraf yükleyebilirler. Tek sınır, her bir fotoğarafın 200kb nin altında olmasıdır.

Fotoğraf Düzenleme

Fotoğrafçı fotoğraflarını yükledikten sonra istediği albüme ya da albüme ve etkinliğe atayabilir, isim verebilir, açıklama yazabilir, objektif seçebilir ve isterse fotoğrafı albüm kapağı olarak atayabilir.

Fotoğrafçının sayfası

Fotoğrafçı ile ilgili iletişim bilgileri, fotoğrafları, etkinlikleri, fotoğrafçıya ait bir sayfada görüntülenir.

Etkinlik Takvimi

Sitede yapılan etkinliklerin izlendiği takvimdir. İsteyen üye bu etkinliklere katılabilir, bazı etkinliklere misafir getirebilir ve daha sonra bu etkinliğin altına ilgili fotoğrafları yükleyebilir

Etkinlikler

Fotoğrafçılar, fotoğraf çekimi yapmak ve birbirleriyle bilgi alış verişinde bulunmak amacıyla etkinliklere katılırlar. Bu etkinliklere fotoğraf yükleyebilirler.. Belli organizasyonlarda daha sonra bu fotoğraflar basında ve bazı yayınlarda da yer alır.

 


Etkinlik Katılım Listesi
Etkinliklere katılan fotoğrafçılar kendilerini ilgili etkinliğe kaydederler.

Etkinlik Fotoğraf Galerisi
Etkinliklere katılan fotoğrafçılar çektikleri fotoğrafları sitede ilgili etkinliğin altına yüklerler..
Fotoğrafçı bilgi sayfası

Fotoğrafçı, diğer fotoğrafçıların görmesi için gerekli bilgilerini girer, isminin yanında görüntülenmek üzere bir fotoğrafını yükler. kendi sayfasına direk olarak ulaşmak için dijitalgrup.net adresinin önüne herhangi bir kelime belirleyebilir (melihozbek.dijitalgrup.net gibi)

Fotoğrafçı ile ilgili detaylı aktiviteler

Her fotoğrafçı, kendi fotoğrafları ve yorumlarıyla ilgili aktiviteleri  takip edebilir. Kendi fotoğrafına yorum yazanlara ya da yazdığı yoruma cevap veren fotoğrafçılara dönüş yapabilir.

Ödevler

Sitede fotoğrafçılıkla ilgili ödevler verilir ve fotoğrafçıların bunlarla ilgili fotoğraflar çekmesi beklenir. Daha sonra bu fotoğraflar ilgili sayfalarda sergilenir.

Dijital Grup Rehber

Sitede konusulup tartışılan konuların, fotoğrafçılıkla ilgili bilgilerin "wiki" tarzında site üyeleri tarafından girildiği bir bilgi bankasıdır. Her geçen gün daha da zenginleşmesi hedeflenmektedir.

Fotoğraf Sayfası

Yüklenen herhangi bir fotoğrafın görüntülendiği sayfadır. Bu sayfada fotoğrafa ait EXIF bilgileri (Hangi makinayla çekildi, çekim ayarları, diyafram, perde hızı, ölçüm yöntemi vs), ait olduğu albüm, histogram, diğer fotoğrafçıların yorumları ve fotoğraf için bazı yardımcı araçlar vardır.Dijital Grup 2008